Android Telefonunuzu Nasıl Webcam Olarak Kullanırsınız

Kullanmadığınız eski bir cep telefonunu yararlı halde kullanabileceğiniz pek çok yöntemi bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de android telefonunuzu webcam olarak kullanabilme özelliği.

Bu telefon aracılığı ile sosyal medyalarda ancak IP kameralar aracılığı ile yapabileceğiniz bazı işlemleri yapabilirsiniz. Hem bütçenizi elinizde tutar hem de eski telefonunuzu işe yarar bir şekilde tekrar kullanmış olursunuz.

Android telefonunuz ile bir görüntülü sohbette webcam olarak kullanmak, çok basit bir işlem. Kullandığınız bilgisayarın kamerası bozuk, yok veya görüntü kalitesi sizi tatmin etmiyorsa da telefonunuzu kullanabilirsiniz.

Bazı bilgisayarların gerek modelleri, gerek işletim sistemleri gerek ise eski olmalarından kaynaklı web kameraları istediğimiz kalitede olamayabiliyor. Ancak Android telefonlar burada aradığımız araç olabilir. Windows bilgisayarımızda Android telefonu webcam olarak kullanmamız için öncelikle yapmamız gereken şey Google Play’ de bu hizmeti sağlayan onlarca uygulamalardan yıldızına bakarak birini seçmek. Merak etmeyin bu tarz uygulamalar oldukça yaygın bulunuyor. Üstelik bazı uygulamaların 1080P çözünürlük taahhütleri de bulunuyor. Bunlar ücrete tabi olan uygulamalar olabilir.

Zaten tek sefere mahsus veya çok nadir olarak kullanacaksanız ücretli uygulama kullanmak çok da mantıklı değil.

Ardından kullanmaya karar verdiğiniz uygulamayı cihazınıza kurun. Bu arada iki cihaza birden kurulum yapmayı unutmayın. Android cihaz için Google Play’ de yükle demeniz yeterli olacaktır. Windows işletim sistemli bilgisayarınız için yükleme dosyasını indirip, çalıştırma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra yükleme kısmını tamamlayıp yüklemelisiniz.

Ardından telefonunuzu açın ve yüklediğiniz uygulamaya girerek muhtemelen içerisinde programın nasıl çalıştığına dair ufak bir rehber kaydı ile karşılaşacaksınız. Klavuzu okuduktan sonra “Sıradaki” tuşuna basarak karşınıza çıkan ekranda uygulamanın sizi yönlendirmiş olduğu komutlar dizinini takip edin. Çıkan ekranda telefonunuzu açık bırakın. Çünkü burada yer alan bilgilere birazdan ihtiyacınız olabilir.

Daha sonra uygulamayı bilgisayarda aktif hale getirmek için programı çalıştırın. Programda wifi bağlan kısmında sizi yönlendirdiği yerde Android cihazınızdaki IP’yi girin. Ardından programda çıkan porta da bu IP’ yi girin. Son olarak video ve audio kutucuklarına tıkladıktan sonra “Başlat” komutuna basarak web cam’ı istediğiniz uygulama için kullanabilirsiniz.